Štátna podpora bývania rastie
Požiadajte o bezúročný úver a zvýšte si kvalitu bývania. Vyše 261 miliónov eur. Takou sumou vlani štát podporil obnovu bytových domov a obstaranie nájomného bývania, pričom vyhovel všetkým žiadostiam o obnovu bytových domov, ktoré boli v súlade so zákonom o ŠFRB. Tento rok je opäť možné získať financie na obnovu, zateplenie a skrášlenie panelákov či obstaranie nájomných bytov . Ako na to a akých chýb sa vyvarovať, aby žiadosť uspela, sme sa porozprávali s generálnou riaditeľkou Štátneho fondu rozvoja bývania Danou Pištovou.
Pani riaditeľka, vlani štátna podpora bývania rekordne narástla. Podarí sa aj tento rok uspokojiť všetkých záujemcov o finančný príspevok?
Všetko bude závisieť od toho, koľko nám príde žiadostí, ale rozpočet Štátneho fondu rozvoja bývania na podporu bývania by mal byť po presune prebytku z predchádzajúceho roku do podpory bývania v sume cca 380 miliónov eur, čo je rekordný objem. Ja pevne verím, že to bude dostatočné množstvo finančných prostriedkov aby sme uspokojili všetky žiadosti, ktoré budú v súlade so zákonom. Na začiatku februára sme už evidovali 85 žiadostí na obnovu bytového fondu v objeme vyše 20 miliónov eur a 6 žiadostí o podporu nájomného bývania v objeme vyše 3 milióny eur. Žiadosti prichádzajú zo všetkých regiónov Slovenska a stále je veľký priestor podporu získať.
Dokedy je vlastne možné o prostriedky žiadať?
Žiadosti prijímame od 15. Januára a na účely obnovy bytových domov je možné ich podávať do 31. 10. 2016 na príslušnom mestskom úrade v sídle okresu. Obce a samosprávne kraje, ktoré majú záujem o výstavbu nájomného bývania, majú čas do 28. 2. , a to cez okresné úrady. Žiadosti fyzických osôb na výstavbu alebo kúpu bytu v bytovom alebo rodinnom dome budú zasa brať mestské úrady od 1.4 do 31. 10. 2016. ŠFRB v lehote do 110 dní odo dňa doručenia žiadosti posúdi a oznámi žiadateľovi možnosť poskytnutia podpory. O žiadosti rozhodne najneskôr do 31. decembra príslušného kalendárneho roka.
Najviac peňazí ste vlani vyčlenili práve na obnovu bytového fondu. Na aké účely je možné čerpať podporu?
Predovšetkým je to zateplenie bytových domov. Potom výmena rozvodov, či už vody, elektriky, plynu, kanalizácie. Tam sa vyskytuje najviac havarijných stavov. Ďalej je to výmena výťahov. To je zase dôležité z hľadiska bezpečnosti. Tiež vybudovanie bezbariérového prístupu do bytu v bytovej budove a nakoniec iná modernizácia, ktorá v sebe zahŕňa také úpravy v bytovom dome, ako je napríklad vymaľovanie spoločných priestorov, výmena podlahových vrstiev schodiska, výmena zábradlia a iné práce, ktoré sa nedajú zaradiť do predchádzajúcich účelov.
A čo by mali žiadatelia splniť?
V prvom rade sa vlastníci, resp. obec musia rozhodnúť, že idú do takejto investície. To znamená, že v prípade obnovy musia na schôdzi vlastníkov minimálne dvojtretinovou väčšinou schváliť celý investičný zámer, úver aj zabezpečenie tohto úveru. V prípade nájomných bytov musí obecné zastupiteľstvo schváliť uznesenie o obstaraní bytov výstavbou alebo kúpou. Následne si dajú vypracovať projektovú dokumentáciu a potom si podávajú žiadosť prostredníctvom mestského alebo okresného úradu k nám. Celý proces trvá asi 6 mesiacov.
Zrejme sa stretávate aj s tým, že žiadosti majú chyby, ktoré ich potom vyradia z možnosti podpory. Na čo si dať pozor?
Stáva sa napríklad, že hlasovanie na schôdzach vlastníkov nemá dostatočný počet hlasov a nie sú odsúhlasené všetky potrebné body. Ďalej, že chýba projektová dokumentácia k všetkým požadovaným podúčelom. Problém býva aj nesplnenie podmienky úspory 35% tepla na vykurovanie alebo výmeny 100 % otvorových konštrukcií na spoločných priestoroch a minimálne 85 % otvorových konštrukcií na bytoch.
Aké sú nedostatky v žiadostiach pri nájomnom bývaní?
Jedná sa napríklad o nedodržanie základných zákonných požiadaviek a to maximálnej a priemernej podlahovej plochy bytu a prekročenie limitu oprávnených nákladov stavby na m2 PP bytu. Aj tu sa stretávame s nedostatočne spracovanou projektovou dokumentáciou, nesprávne vypočítanými výmerami jednotlivých bytov apod. Nedostatočne bývajú spracované kúpne zmluvy a zmluvy o budúcej kúpnej zmluve -nejednoznačne stanovená kúpna cena, identifikácia objektu a pod., problém môžu spôsobiť aj nevysporiadané pozemky pod stavbou, pod prístupovou komunikáciou k objektu, ťarchy na liste vlastníctva kupovanej alebo zakladanej nehnuteľnosti. Treba tiež dosiahnuť dostatočnú hodnotu zabezpečenia a preukázať schopnosť splácať úveru – najmä pri žiadateľovi, ktorým je právnická osoba.
Zdroj: Štátny fond rozvoja bývania