Živé mestá aj po obnovách domov
V súčasnosti naberá na intenzite obnova bytových domov, ako potrebná a často nevyhnutná činnosť na zvýšenie kvality bývania. Jedna z najčastejších aktivít – zateplenie plášťa budovy vedie k zániku všetkých otvorov a štrbín vo fasáde čo má za následok nepriamo aj uzavretie hniezd vtákov a úkrytov netopierov. Viacero druhov vtákov a netopierov sa prispôsobilo už pred mnohými rokmi životu v blízkosti človeka a väčšina z nich je pre nás prospešná. Vtáky napr. dážďovník, lastovička alebo belorítka celý deň krúžia nad sídlami a chytajú hmyz, v noci odpočívajú a vymenia ich vo vzduchu viaceré druhy netopierov tiež loviace hmyz a vytvárajú tak nepretržitý „biologický štít“ nad našimi mestami. Chránia nás pred premnožením napr. komárov alebo iných druhov hmyzu a prispievajú k ekologickej stabilite v ľudských sídlach. Tiež nás potešujú svojim letom, akrobatickými kúskami a mnohé druhy aj nádherným spevom.
Obnova bytových domov a živočíchy
Všetky druhy vtákov a netopierov sú zákonom chránené (okrem mestských holubov) a preto treba aj pri obnove bytových domov dbať na ich ochranu. Viaceré druhy sú ohrozené alebo zraniteľné a ich populácie sa znižujú. V južnom Anglicku napr. stratili za posledných 12 rokov kvôli rekonštrukciám budov polovicu dážďovníkov tmavých. V Západnej Európe sa v mestách už prestávajú vyskytovať dokonca aj vrabce a tento trend je pozorovateľný už aj u nás. Ak nejaký druh vyhynie, už nie sme schopní ho privolať opäť k životu, preto má každý druh svoju hodnotu. Chránené sú aj hniezdiská vtákov alebo miesta ich odpočinku aj v čase keď sa tam nevyskytujú (napr. hniezdiská sťahovavých druhov). Podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny je každý povinný chrániť prírodu pred ohrozovaním, poškodzovaním a ničením. Pri vykonávaní činnosti, ktorou môže ohroziť, poškodiť alebo zničiť rastliny alebo živočíchy alebo ich biotopy, je povinný postupovať tak, aby nedochádzalo k ich zbytočnému úhynu alebo k poškodzovaniu a tieto opatrenia zapracovať aj do projektov. Podľa skúsenosti až na cca 90% bytových domov sa vyskytujú vtáky alebo netopiere a preto je dobré už v procese prípravy na obnovu bytového domu si dať vypracovať aj posudok na chránené živočíchy odborne spôsobilej osobe – ekologickému konzultantovi. V posudku je uvedené aké druhy chránených živočíchov sa na budove vyskytujú, na ktorých miestach a v akom období. Navrhne sa postup a opatrenia ako realizovať obnovu domu tak, aby bol dodržaný Zákon o ochrane prírody a krajiny. Ideálne je zachovať pôvodné hniezdiská, pretože viaceré druhy sú verné svojim hniezdiskám. Existuje už mnoho vhodných technických riešení, ktoré je možné použiť pri obnove bytových domov. Ak nie je technicky možné zachovať pôvodné hniezdiská, na vhodnom mieste sa navrhne inštalácia špeciálnych búdok vhodných pre zatepľovacie systémy. Odborný posudok na chránené živočíchy môže tiež urýchliť vybavovanie stavebného povolenia, pretože stavebný úrad aj orgán ochrany prírody a krajiny už majú v posudku k dispozícii všetky potrebné informácie.
S čím Vám vieme pomôcť?
Naša spoločnosť sa zaoberá vypracovaním odborných posudkov pre chránené živočíchy, spolupracujeme ako ekologickí konzultanti pri obnovách bytových domov a taktiež dodávame hniezdne búdky pre vtáky a netopiere. Vyrábame viacero vlastných typov búdok z certifikovaného XPS polystyrénu, ktorý je veľmi dobre zapracovateľný aj do zatepľovacích systémov. Dodávame aj búdky z drevobetónu od nemeckých výrobcov, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou a odolnosťou. Aj pre obnovené bytové domy ponúkame riešenia ako poskytnúť priestor pre život užitočným živočíchom. Viaceré typy búdok je možné jednoducho namontovať na povrch fasády alebo na balkón. Tieto búdky sú vysoko trvácne a veľmi dobre obsadzované týmito živočíchmi. Vyrábame aj búdky „na mieru“ a neustále vyvíjame ďalšie riešenia vhodné pre stavby.
Živočíchy a obavy zo znečistenia
Často sa stretávame s obavami ľudí pred znečistením fasády živočíchmi. Možno práve kvôli holubom, u ktorých sú problémy s trusom, ľudia majú obavy pred vytvorením hniezdísk pre iné druhy vtákov. Treba ale rozlišovať jednotlivé druhy živočíchov, väčšina nijako nepoškodzuje domy a o ich prítomnosti často ani nevieme. Napr. dážďovníky tmavé si nevytvárajú hniezda na fasáde alebo oknách, nie sú schopné poškodiť polystyrén, len využívajú rôzne dutiny a štrbiny, kde si vytvoria jednoduché hniezdo a vychovávajú mláďatá. Aj na Slovensku už máme obnovené budovy s búdkami pre dážďovníky, ktoré po 5-tich rokoch vyzerajú ako nové. Tiež o netopieroch obyvatelia väčšinou nevedia, len ak je kolónia nad oknom, tak ich ľudia môžu podľa trusu nájsť. So správne navrhnutými búdkami a úkrytmi nie sú problémy do budúcna a tieto užitočné tvory môžu žiť s nami spolu aj naďalej.
BAT-MAN, s.r.o.
Andraščíkova 1, 085 01 Bardejov
Mobil: 0910 946793
Email: info@bat-man.sk
Web: www.bat-man.sk